Рада готує масштабну українізацію: нові подробиці закону про мову

09:33 11.02.2019

На початку 2019 року Україна отримає новий закон про державну мову. Документ передбачає створення комісії із питань української мови, посади уповноваженого з питань мови, а також відкриття безкоштовних курсів для її вивчення.

Про це в ефірі ObozTV розповів віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко. За його словами, зараз у країні немає жодного закону, крім Конституції, який би регулював застосування української мови.

«У першому читанні парламент схвалив відповідний законопроект у жовтні… Наприкінці січня і в першій половині лютого я розраховую, що парламент розглядатиме у другому читанні цей закон, а в лютому Україна отримає нове повноцінне мовне законодавство», — заявив віце-прем’єр.

За словами Кириленка, закон регулює використання української мови в усіх сферах суспільного життя — на телебаченні, радіо, в друкованих ЗМІ, судочинстві, діяльності установ і органів влади, рекламі.

«Там, де вже все врегульоване, як наприклад квоти на радіо і телебаченні, в основному збережуться діючі норми. Там, де передбачені якісь нові норми, будуть перехідні періоди», — повідомив він.

«Не буде того, чим намагаються лякати українців, що хтось когось буде змушувати говорити якоюсь мовою. В особистому спілкуванні кожен обирає мову, яка йому підходить, але державні органи, установи, органи самоврядування і все, що працює від імені держави, буде користуватися українською мовою. Будуть захищені права споживачів на отримання інформації та обслуговування українською мовою», — повідомив Кириленко.

Як зазначив віце-прем’єр, якщо громадянин хоче стати державним службовцем або отримати українське громадянство, він повинен буде зафіксувати рівень володіння мовою і отримати відповідний державний сертифікат.

«Буде державна комісія із питань стандартів української мови, яка розроблятиме програмні завдання. Також буде створений інститут уповноваженого з питань державної мови, який розглядатиме можливі скарги, випадки невиконання закону про мову, здійснюватиме моніторинг виконання. Крім того, передбачені спеціальні безкоштовні курси для бажаючих і тих, кому буде потрібно отримати сертифікат. Держава всіляко сприятиме, щоб люди мали безперешкодну можливість опанувати мову», — запевнив він.

Також Кириленко розповів, у яких випадках закон дозволяє використовувати інші мови крім української.

«Щодо лікарів, службовців, вчителів — це прямі норми закону, що вони повинні володіти мовою… Але що стосується судових засідань, медичного обслуговування — якщо медику і пацієнту, на прохання пацієнта, легше використовувати якусь іншу мову, крім державної, вони зможуть її використовувати у своєму спілкуванні. Те ж саме може бути використане в суді, якщо підозрюваний чи підсудний не володіє державною мовою із якихось об’єктивних причин», — пояснив віце-прем’єр.

Украина, 13:14 20.11.2018

Жители Смелы будут платить за отопление по всеукраинскими тарифам. На этом акцентировал президент Петр Порошенко, представляя нового председателя Черкасской ОГА. «Демагоги и популисты сеют слухи, будто бы смеляне…

Политика, 17:09 29.03.2019

Власть хочет ввести принудительную накопительную пенсионную систему второго уровня, пишет Политека. Эксперты объяснили, с какими очень неприятными моментами придется столкнуться украинцам, помимо разрекламированных плюсов. Традиционно главным преимуществом новой системы…

Украина, 16:14 01.01.2019

С 1 января 2019 стартует летний срок председательства Чехии в ОБСЕ. Председателем организации будет министр иностранных дел этой страны Мирослав Лайчак, который вскоре посетит Украину. Во время министерского…

Украина, 12:00 23.12.2018

Бывшего министра обороны Украины Михаила Ежеля, обвиняемого в растрате 43 млн гривен, разрешили задержать. Об этом говорится в материалах суда. Суд удовлетворил ходатайство прокуратуры предоставить разрешение на задержание…

Украина, 09:54 12.12.2018

На думку третього президента України, в даний час країна переживає важкі, але знакові часи. Він закликав співвітчизників не помилитися у виборі. Третій президент України Віктор Ющенко закликав на…

Украина, 11:57 26.11.2018

2019 рік виявиться вкрай складним для Росії, її будуть стрясати різні негаразди Саме таке майбутнє для РФ передбачив монах Авель, якого називають одним з найбільш відомих провісників в…

Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Последние новости