Рада готує масштабну українізацію: нові подробиці закону про мову

09:33 11.02.2019

На початку 2019 року Україна отримає новий закон про державну мову. Документ передбачає створення комісії із питань української мови, посади уповноваженого з питань мови, а також відкриття безкоштовних курсів для її вивчення.

Про це в ефірі ObozTV розповів віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко. За його словами, зараз у країні немає жодного закону, крім Конституції, який би регулював застосування української мови.

«У першому читанні парламент схвалив відповідний законопроект у жовтні… Наприкінці січня і в першій половині лютого я розраховую, що парламент розглядатиме у другому читанні цей закон, а в лютому Україна отримає нове повноцінне мовне законодавство», — заявив віце-прем’єр.

За словами Кириленка, закон регулює використання української мови в усіх сферах суспільного життя — на телебаченні, радіо, в друкованих ЗМІ, судочинстві, діяльності установ і органів влади, рекламі.

«Там, де вже все врегульоване, як наприклад квоти на радіо і телебаченні, в основному збережуться діючі норми. Там, де передбачені якісь нові норми, будуть перехідні періоди», — повідомив він.

«Не буде того, чим намагаються лякати українців, що хтось когось буде змушувати говорити якоюсь мовою. В особистому спілкуванні кожен обирає мову, яка йому підходить, але державні органи, установи, органи самоврядування і все, що працює від імені держави, буде користуватися українською мовою. Будуть захищені права споживачів на отримання інформації та обслуговування українською мовою», — повідомив Кириленко.

Як зазначив віце-прем’єр, якщо громадянин хоче стати державним службовцем або отримати українське громадянство, він повинен буде зафіксувати рівень володіння мовою і отримати відповідний державний сертифікат.

«Буде державна комісія із питань стандартів української мови, яка розроблятиме програмні завдання. Також буде створений інститут уповноваженого з питань державної мови, який розглядатиме можливі скарги, випадки невиконання закону про мову, здійснюватиме моніторинг виконання. Крім того, передбачені спеціальні безкоштовні курси для бажаючих і тих, кому буде потрібно отримати сертифікат. Держава всіляко сприятиме, щоб люди мали безперешкодну можливість опанувати мову», — запевнив він.

Також Кириленко розповів, у яких випадках закон дозволяє використовувати інші мови крім української.

«Щодо лікарів, службовців, вчителів — це прямі норми закону, що вони повинні володіти мовою… Але що стосується судових засідань, медичного обслуговування — якщо медику і пацієнту, на прохання пацієнта, легше використовувати якусь іншу мову, крім державної, вони зможуть її використовувати у своєму спілкуванні. Те ж саме може бути використане в суді, якщо підозрюваний чи підсудний не володіє державною мовою із якихось об’єктивних причин», — пояснив віце-прем’єр.

Общество, 14:13 29.01.2019

Відомий продюсер та телеведучий Ігор Кондратюк на своїй сторінці у фейсбук прокоментував висунення в президенти двох екс-очільників СБУ – Смешка та Наливайченка: Двом екс-очільникам СБУ – Смешу та…

Общество, 12:15 06.02.2019

Василь Іванович Ілюк наголошує, що він не мольфар. Ворожбит – тому що бачить, що буде. А ще – зрідка дає поради добрим людям, якщо вони справді потребують, —…

Украина, 12:43 13.12.2018

Ставши Президентом, я б увів диктатуру, яка базується на військовій силі. Дав би два тижні всім «провладним мужам» на те, щоб вони зібрали манатки й звалили з країни….

Общество, 12:32 16.01.2019

Для начала. Украина — это не Россия. Ни маленькая Россия, ни часть России. Это совершенно отдельная страна, иначе устроенная и с совершенно другими людьми. Менталитет украинцев разительно отличается…

Общество, 12:26 17.01.2019

“Якщо людина д*біл,то їй про це треба сказати,бо воно не в курсі…” А.Кузьменко(Скрябін) Вчора довелось проїхатись в електричці Яготин-Дарниця на диво досить комфортній та прибраній,але сів трохи невдало……

Украина, 13:14 14.12.2018

За вказану суму поліцейська обіцяла потерпілому сприяння у справі по шахрайству, завершити слідство та скерувати матеріали до суду. Служба безпеки України викрила на хабарі заступницю начальника одного з…

Последние новости