Рада готує масштабну українізацію: нові подробиці закону про мову

09:33 11.02.2019

На початку 2019 року Україна отримає новий закон про державну мову. Документ передбачає створення комісії із питань української мови, посади уповноваженого з питань мови, а також відкриття безкоштовних курсів для її вивчення.

Про це в ефірі ObozTV розповів віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко. За його словами, зараз у країні немає жодного закону, крім Конституції, який би регулював застосування української мови.

«У першому читанні парламент схвалив відповідний законопроект у жовтні… Наприкінці січня і в першій половині лютого я розраховую, що парламент розглядатиме у другому читанні цей закон, а в лютому Україна отримає нове повноцінне мовне законодавство», — заявив віце-прем’єр.

За словами Кириленка, закон регулює використання української мови в усіх сферах суспільного життя — на телебаченні, радіо, в друкованих ЗМІ, судочинстві, діяльності установ і органів влади, рекламі.

«Там, де вже все врегульоване, як наприклад квоти на радіо і телебаченні, в основному збережуться діючі норми. Там, де передбачені якісь нові норми, будуть перехідні періоди», — повідомив він.

«Не буде того, чим намагаються лякати українців, що хтось когось буде змушувати говорити якоюсь мовою. В особистому спілкуванні кожен обирає мову, яка йому підходить, але державні органи, установи, органи самоврядування і все, що працює від імені держави, буде користуватися українською мовою. Будуть захищені права споживачів на отримання інформації та обслуговування українською мовою», — повідомив Кириленко.

Як зазначив віце-прем’єр, якщо громадянин хоче стати державним службовцем або отримати українське громадянство, він повинен буде зафіксувати рівень володіння мовою і отримати відповідний державний сертифікат.

«Буде державна комісія із питань стандартів української мови, яка розроблятиме програмні завдання. Також буде створений інститут уповноваженого з питань державної мови, який розглядатиме можливі скарги, випадки невиконання закону про мову, здійснюватиме моніторинг виконання. Крім того, передбачені спеціальні безкоштовні курси для бажаючих і тих, кому буде потрібно отримати сертифікат. Держава всіляко сприятиме, щоб люди мали безперешкодну можливість опанувати мову», — запевнив він.

Також Кириленко розповів, у яких випадках закон дозволяє використовувати інші мови крім української.

«Щодо лікарів, службовців, вчителів — це прямі норми закону, що вони повинні володіти мовою… Але що стосується судових засідань, медичного обслуговування — якщо медику і пацієнту, на прохання пацієнта, легше використовувати якусь іншу мову, крім державної, вони зможуть її використовувати у своєму спілкуванні. Те ж саме може бути використане в суді, якщо підозрюваний чи підсудний не володіє державною мовою із якихось об’єктивних причин», — пояснив віце-прем’єр.

Украина, 14:42 09.12.2018

Украина должна как можно скорее запустить работу антикоррупционного суда. Об этом заявил еврокомиссар по вопросам европейской политики соседства и расширения Йоханнес Хан на брифинге с директором НАБУ Артемом…

Общество, 11:30 14.01.2019

Убитый под стенами Кремля российский оппозиционер и враг Путина Борис Немцов при жизни весьма критично отзывался о Юлии Тимошенко. Найдено старое видео, в котором Немцов дал меткую характеристику…

Общество, 10:29 16.02.2019

Специалисты составили календарь магнитных бурь в марте 2019 и рассказали, насколько опасной будет очередная активность Солнца. Магнитные бури могут длиться несколько дней. В это время многие люди могут…

Общество, 16:31 29.12.2018

Старець Афанасій критикує президента РФ, його оточення та священство РПЦ. Афонський старець Афанасій наклав на Володимира Путіна анафему. Оточення російського очільника він обізвав злодіями та дрібними кримінальними елементами,…

Украина, 19:00 11.02.2019

Недостаточно резкая реакция Евросоюза на агрессию России против украинских кораблей у Керченского пролива свидетельствует о том, что в Европе снизился уровень российско-украинской проблематики. Именно этого хотел президент РФ…

Украина, 19:56 20.02.2019

Самой богатой территориальной общиной оказалась Троицкая Днепропетровской области. Она имела почти 18 тыс. грн собственных доходов на одного жителя, хотя средний показатель на всех ОТГ составляет 2700 грн….

Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Последние новости